prilep

Македонија

Приведен прилепчанец, носел 7480 пиротехнички средства во автомобил

А1он
На улицата „Прилепски бранители” во Прилеп, полицијата денеска при контрола и преглед на патничко возило „голф“ управувано од прилепчанецот А.Б (47), пронашла и одзела вкупно
Македонија

„Бехтел и Енка“ уништуваат заштитени минерали за камен со кој не може да се тампонира автопат, обвинуваат активистите

Орце Костов
Граѓаните од Прилеп, Велес и Скопје одржаа мирен собир во месноста Каракамен во Прилеп каде што веќе почнаа подготовките за ископување тампон за изградба на
Македонија

Државниот здравствен инспекторат не констатирал пропусти во случајот со починатото новороденче

А1он
Не се констатирани недостатоци од наша надлежност. Односно, медицинската документација и во прилепската болница и во Клиниката за детски болести од Скопје е уредно водена,
Македонија

Шминка, долги нокти, пирсеви и искинати фармерки се забранети: Прилепска гимназија објави правилник за учениците

Орце Костов
Прилепската гимназија „Мирче Ацев“ објави правилник за надворешниот излед на учениците и плакати со тоа што треба, а што не треба да носат се поставени
Македонија

Со протест и блокада прилепчани бараат да се реши проблемот со загадениот воздух

А1он
Да се откријат причините за едномесечната тешка миризба во вечерните часови во Прилеп што влијае на здравјето на граѓаните и виновникот да сноси одговорност, побараа
Македонија

Егзодус во Прилеп: 300 деца отпишани од училиште за шест месеци поради селење во странство

А1он
За 100-тина е намален бројот на запишани првачиња во новата учебна година во 10-те основни училишта во Прилеп. Пред стартот на новата учебна година петте
Македонија

Поплавите го оштетија коритото на Дабички канал во Прилеп, се отвори дупка

А1он
Штетување, дупка на коритото на „Дабички канал“ која е проиширена до работ на асфалтот пријавил жител на Припеп во регионалниот Центар на уравување со кризи.