pregovori

Македонија

Бејли загрижен: Не може други да носат одлуки за македонските лидери

А1он
Џес Бејли, амбасадорот на САД во Македонија, на својот твитер профил изрази загриженост поради неможноста на политичките лидери да постигнат договор заа спроведувањето на договорот
Македонија

(ВИДЕО) Димовски: Нема договор, има приближување на ставовите

А1он
Не успеавме да постигнеме финален договор, иако имаше прогрес во приближување на ставовите по одделни теми. Разговаравме за „материјалите“ и тука се обидуваме да најдеме
Македонија

Тања Каракамишева се појави на преговори во Клуб на пратеници

А1он
Тања Каракамишева, професорка од Правниот факултет вечерва се појавила заедно со ВМРО-ДПМНЕ во Клубот на пратеници. Каракамишева дошла како дел од преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ,
Македонија

(ВИДЕО) Ванхауте: Нема договор за гласањето на дијаспората

А1он
Белгискиот експерт, Питер Ванхауте, денеска изјави дека во преговорите за изборниот законик постигнат е напредок за речиси сите прашања освен за гласањето на дијаспората. Преговорите
Македонија

Се уште нема договор за Изборниот законик

А1он
Тешко оди договарањето за новите изборни правила. Преговорите кои траеле до рано утрово се прекинати без договор. Според информациите на А1он ќе продолжат денеска. Сo
Македонија

Специјалниот јавен обвинител на маса пред Работните групи

А1он
Денеска продолжуваат разговорите помеѓу претставници на четирите најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА за имплементација на договорот од Пржино за надминување на политичката
Македонија

Стано: Филе предупреди на претпазливост од големи очекувања од Самитот

А1он
За  грешката во преводот на   колумната во „Дневник” на еврокомесарот Филе и премиерот Груевски се огласи и портпаролот на Филе, Петер Стано. Преглед а не