pratenici

Македонија

Повторно пратеници зеле по над 10 илјади евра за патни трошоци

А1он
За само шест месеци одредени пратеници повторно направиле патни трошоци од над 10 илјади евра, покажуваат податоците до кои дојде Макфакс со користење на Законот
Македонија

Апелациониот суд ги одби жалбите на пратениците, остануваат во притвор

А1он
Пратениците Љубен Арнаудов, Сашо Василевски и Јохан Тарчуловски остануваат во притвор. Апелациониот суд ги одби нивните жалби, како и жалбите на останатите обвинети меѓу кои
Македонија

Шестмината пратеници на распит во Кривичниот суд

А1он
Шестмината пратеници осомничени за учество во насилствата во Собранието на 27 април денеска се очекува да бидат изведени пред судија на претходна постапка во Кривичниот
Македонија

Ќе се решава за имунитетот на пратенците

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера ги достави до Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, барањата за одобрување на притвор на пратениците инволвирани во настаните
Македонија

МВР ги идентификуваше пратениците кои помагаа на тепачите во Собранието

А1он
Министерството за внатрешни работи го известило Јавно обвинителство дека презело мерки и активности во врска со Наредба за утврдување на целосни лични податоци за седум
Македонија

(ВИДЕО) Илиевски не чувствува одговорност како организатор, воведувал ред пред вратата на Собранието

А1он
Организаторот на протестите од иницијативата „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски во изјава за Макфакс вели дека не чувствувал никаква одговорност за дивеењето во Собранието и
Видео Македонија

ВИДЕО: Пратениците од СДСМ пречекани со овации пред седиштето

А1он
Откако беа извлечени пратениците на СДСМ од Собранието тие со бојни возила беа евакуирани во една скопска касарна, а потоа со автомобили дојдоа во седиштето
Македонија

Едмонд Адеми: Пратениците не заседаваа, првата плата да ја донираат за сиромашните!

А1он
Едмонд Адеми, висок функционер во СДСМ и член на Извршниот комитет ги повика сите ново избрани пратеници, платата која не ја заработиле да ја донираат
Македонија

Не дискутирале 33 пратеници, 36 не пропуштиле седница

А1он
Собранието на Република Македонија во периодот од јуни до декември минатата година одржало 10 работни седници на кои биле донесени вкупно 190 закони. На седниците за дискусии