pozar tetovo

Македонија

Ќе се објави форензичкиот извештај за тетовската модуларна болница, за да се знаат причините за пожарот

Кристијан Ландов
Форензичкиот извештај на Министерството за внатрешни работи кој треба да ги даде одговорите како настанал пожарот во тетовската модуларна болница, ќе биде објавен јавно. Премиерот
Македонија

Извештајот од крим техника за пожарот во тетовската болница е завршен

А1он
Извештајот од Оддел за криминалистичко технички испитувања и вештачења при МВР од извршениот увид на местото на пожарот во Модуларната Ковид болница во Тетово денеска
Македонија

Заев за истрагата за изгорената модуларна: Знам дека анализите се при краj, ред е да се објават за да кажам став за оставките

Кристијан Ландов
Изминуваат три недели од пожарот во тетовската болница, каде изгореа 14 пациенти. Обвинителството тврди дека се работи на случајот и се собрани сите докази, кои
Македонија

Џафери: Анкетна комисија за пожарот во Тетово откако ќе заврши истрагата

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека предлогот за формирање Анкетна комисија за пожарот во модуларната болница во Тетово е преуранет. Анкетна комисија, според него,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема

А1он
СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта трагедијата
Македонија

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот, порача Николовски

А1он
Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за
Македонија

Заев: Не се сомневам дека се злоупотребени парите од Светска банка за модуларните болници

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека останува на ставот оти ќе ги чека информациите од истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, па потоа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот

А1он
ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара морална одговорност и оставки за несреќата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Велјановски,
Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Власта се плаши од вистината, пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија предлогот да се расправа за градбата на модуларните болници

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ велат дека власта се плаши од вистината и не сака да се збори за околностите поврзани со тетовската трагедија и горењето на
Македонија

Осумдневен притвор за пет лица кои учествуваа на протестите во Мала Речица

А1он
Судија во претходна постапка на Основен суд Тетово денеска им определи мерка притвор во траење од осум дена на петмината приведени кои по вчерашниот протест