planinarenje

Магазин

Десетгодишно девојче го освои врвот Спантик и постави светски рекорд

А1он
Десетгодишното пакистанско девојче Селена Каваја постави светски рекорд искачувајќи се на планинскиот врв Спантик, висок 7.000 метри. #SummitAlert#Pakistan 's 10 years old Selena Khawaja became
Спорт

Тројца македонски планинари искачуваат врвови за децата со ретки болести

А1он
Миленка Шаровиќ, Васко Русевски и Христифор Саракинов ќе искачат вкупно 11.983 метри на Елбрус и Алпите во хуманитарен потфат за поддршка на семејствата кои се
Спорт

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

А1он
Деновиве пред години… на 10 мај 1989 година, битолчанецот Димитар Илиевски Мурато, како прв македонски алпинист се искачи и го освои највисокиот планински врв на
Спорт

Александар Стојкоски од Прилеп победник на зимската планинска трка Чупино вертикал на Плачковица

А1он
Александар Стојкоски од Прилеп е победник на зимската стрмна трка Чупино вертикал, што се одржа на падините на планината Плачковица, а чиј организатор е Здружението
Спорт

Планинскиот тркач Александар Кирковски реализира брзинско искачување на Аконкагва

А1он
Македонскиот планинар и планински тркач Александар Кирковски вчера реализира брзинско искачување на највисокиот врв во Јужна Америка – Аконкагва, на 6.962 метра надморска височина на
Спорт

Планинарот Тошо Антов избран за спортист на Кочани за 2018 година

А1он
Планинарот Тошо Антов, член на планинарскиот спортски клуб „Осогово“ е избран за спортист на Кочани за 2018 година на изборот што го организираше локалната самоуправа.
Спорт

11-годишниот планинар Бошев го искачи врвот Стефани, на планината Олимп во Грција

А1он
Единаесетгодишниот планинар Ване Бошев го искачи врвот Стефани, на планината Олимп во Грција, висок 2.911 метри надморска височина. За ова денеска информираше неговиот татко Орданче,
Македонија

Средба на планинарски друштва и СВР Тетово: Пријавување на планинарските тури за поголема безбедност

А1он
Пријавување на планинарските тури особено во есенски и зимски временски услови, во функција на лична и заедничка безбедност на планинарите, е еден од заедничките заклучоци
Македонија

Полицијата и планинарите на средби за побезбедно планинарење

А1он
СВР Тетово ја одржа првата од неколкуте најавени средби со раководствата на планинарските друштва од полошкиот регион со превентивно-едукативна цел. Средбите се дел од планираните
Спорт

Двајца прилепчани го искачија врвот Елбрус, висок 5.642 метри

А1он
Маријана Ѓориѓевска и Владимир Јовановски, двајцата прилепски апинисти од прилепскиот клуб „Мамути“, вчера, на 1 јули во 10 часот по руско врме, под силен ветар