ohridsko

Македонија

ВИДЕО: Гори шумата над Лескоец кај Охрид, пожарот се гледа и од градот

А1он
Голем пожар денеска изби кај охридското село Лескоец, а огнот се проширил во шумата над селото. Пожарот изби околу пладне, кога можеше да се забележи
Македонија

Стружанец најмил дојденци од Албанија да сечат и крадат дрвја во Дебрца

А1он
Полицијата поднесе кривични пријави за четири лица, од кои тројца албански државјани, за сторено кривично дело „пустошење шуми“ и „кражба“. Станува збор за С.М.(48) од
Македонија

Фатен жител на Мешеишта кој за време на полициски час палел коли на шумски полицајци

А1он
Рано утрово, охридската полиција уапсила 33-годишен жител на селото Мешеишта, кој е осомничен дека околу полноќ запалил два автомобила во селото, сопственост на припадници на
Македонија

Охрид: Вработен на гробишта нарачал бехатон плочки за пат до црква, ги однел во својата викендичка

А1он
55-годишен вработен во Јавното претпријатие „Градски гробишта“ во Охрид, нарачал бехатон плочки со кои требало да се поплочи пат до црква во Љубаништа, но ги
Македонија

Жител на охридско си оградил државно земјиште и не дозволувал никој да помине

А1он
52-годишен жител на охридското село Елшани си оградил дел од земјиште со кое стопанисува Националниот парк „Галичица“, спречувајќи тука да се движат луѓе и попречувајќи
Македонија

Уште два милиони евра помош од ГИЗ за заштита на езерата од Дримскиот басен

А1он
Во албанскиот главен град Тирана, се одржува планирачка работна средба на Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ), посветена на зафатите од втората фаза на проектот
Култура

Целовечерен концерт на ерменскиот пијанист Сергеј Бабајан на „Охридско лето“

А1он
Сцената на катедралната црква „Света Софија“ во Охрид вечерва резервирана за настапот на ерменскиот пијанист Сергеј Бабајан, еден од најинтересните претставници на поновата генерација пипјанисти