obvinitelstvo

Македонија

Аферата околу местењето на „Скопје-фест“ заглави во Обвинителството

А1он
За скандалот со местењето на телефонското гласање на фестивалот „Скопје 2014“, што се случи во ноември минатата година, на кој се избира наш претставник за песна
Македонија

За убиство со умисла ќе одговара момчето кое ја задави медицинската сестра на Детска клиника

А1он
Основното јавно обвинителство поднесе обвинение за кривично дело-убиство против 22-годишното момче од село Петровец кое на 9-ти јануари ја задави медицинската сестра на поткровјето од
Македонија

ЕК нема да прати експерти во обвинителството

А1он
Европската Комисија во моментов нема да врши надворешната експертиза во содржината на која било поединечна  кривична постапка. Ова, како што информира Јавното обвинителство на Република
Македонија

ЈО: Се работи на сите пријави за прислушкување

А1он
„Основното јавно обвинителство – Скопје ја известува јавноста дека предметите по јавно објавените наводи од наводно прислушкуваните разговори по службена должност и досега поднесените кривични
Видео Македонија

ВИДЕО: Ангелов поднесе кривична пријава против Зврлевски

А1он
Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, се здоби со кривична пријава која ја поднесе денеска во Основното јавно обвинителство поранешниот генерал и лидер на „Достоинство“, Стојанче Ангелов.
Македонија

(ВИДЕО) Ангелов: Зврлевски мора да си замине, утре протести на пладне

А1он
Пред Јавното обвинителство и вечерва беше побарана оставка на јавниот обвинител Марко Зврлевски, а протест е закажан и утре на пладне и секој ден се
Македонија

ВИДЕО: Граѓаните бараат оставка од Зврлевски и раководството на МТВ

А1он
Група граѓани предводени од лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов, по МРТ се собраа пред Јавното обвинителство, каде што побараа оставка од јавниот обвинител, Марко Зврлевски,
Македонија

Обвинителството бара да го остават на мира

А1он
Јавното обвинителство денеска преку соопштение реагира на како што велат оттаму притисоците и нагласените повици за конечни одговори во врска со аферата „Прислушување“ и случајот