obvinitelstvo

Македонија

Хелсиншки: По кој закон постапува јавното обвинителство?

А1он
Хелсиншки комитет за човекови права во рекацијата за вчерашното соопштение на Основното јавно обвинителство за случајот „Пуч“ истакнува дека Обвинителство се осврнало само на начинот
Македонија

Обвинителството забрани да се објавуваат видеа од „Пуч“

А1он
По вчерашното објавување на видео снимка на која разговараат премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со реакција се јави Обвинителството. „Основното јавно
Македонија

Обвинителството бара да се преиспитаат околностите за условниот отпуст на Вранишковски

А1он
Основното јавно обвинителството за организиран криминал и корупција одлучи да поднесе жалба на условниот отпус на Јован Вранишковски со барање да се преиспитаат околностите за
Македонија

Истрага против седум вработени во Управата за животна средина

А1он
Основното јавно обвинителство – Скопје, постапувајќи по кривична пријава на Одделението за сузбивање организиран криминал во МВР, донесе наредба за спроведување истражна постапка против седум
Видео Македонија

(ВИДЕО) Обвинителе не се плаши од притисоци и закани – реши ги нападите врз ЛГБТИ луѓето

А1он
Активисти од Коалицијата за сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници и од Хелсиншки комитет за човекови права, денеска, во Основно јавно обвинителство поднесоа кривични
Македонија

Протест пред Основно Јавно Обвинителство во Скопјe

А1он
Националната Мрежа Против Хомофобија и Трансфобија (НМХТ) на Македонија денеска, со почеток од 12:00 часот, ќе организира протест пред просториите на Јавно Обвинителство во Скопје, на
Македонија

ВИДЕО: Црни трупови пред Обвинителството како повик да си ја врши работата

А1он
„Истрагата е во тек…До кога? Со овој транспарент ЛГБТИ активисти и граѓани, денеска, втор пат излегоа на протест пред Јавното обвинителство на Република Македонија и