migranti

Македонија

ФОТО: Истура дожд на граничниот премин-мигрантите на ничија земја чекаат да им дојде ред за возот

А1он
Околу 1000 мигранти останаа на отворено на дождот кој врне на меѓуграничниот премин од доцна синоќа. Покриени со најлони и ќебиња, чекаат да им дојде
Македонија

Хуманитарна и медицинска помош за мигрантите кај Гевгелија од Црвениот крст

А1он
Екипите на Црвениот крст на Македонија давгаат медицинска и хуманитарна помош на мигрантите кои поминуваат на македонско-грчката граница. Слободан Митровиќ од Црвениот крст на Македонија
Македонија

(ВИДЕО) Снимка со дрон на македонско грчката граница

А1он
Илјадници мигранти се движат кон север со надеж дека ќе стигнат до Европската унија. Неколку илјади мигранти и бегалци се наоѓаат во близината на македонско-грчката
Македонија

Состојбата со мигрантите на границата кај Гевгелија под контрола

А1он
Состојбата на границата со Грција е под контрола. Од македонска страна, како што информираат од полицијата се пропуштаат одреден број мигранти кои чекаат на границата
Македонија

(ВИДЕО) Се поставува уште еден ред бодликава жица на границата

А1он
Полицијата попладнето и вечерва поставува уште еден ред бодликава жица пред влезот на територијата на Македонија, за да спречи илегален влез на мигрантите. Ситуацијата е
Македонија

Полицаец не бил прободен со нож од мигрант, се повредил на оградата за палмите

А1он
Припадник на специјалните полициски сили распореден за обезбедување на Железничката станица во Гевгелија, синоќа околу 23 часот се самоповредил при интервенција за контролирање на движењето
Видео Македонија

(ВИДЕО) Навлегоа мигранти од сите страни, полицијата ги брка по полиња

А1он
Стотици мигранти без дозвола почнаа да навлегуваат на македонска територија од неколку страни. Тие додека траеше пропуштањето на најранливите категории мигранти, почнаа да влегуваат во
Македонија

(ВИДЕО) Хаос на граница, бремена жена падна во стампедото мигранти

А1он
По одлуката да се пропушти група мигранти на македонска територија настана стампедо. Сите се растрчаа, се туркаа меѓу себе. Многумина од мигрантите паѓааа, неколку жени
Македонија

(ВИДЕО) Потресни снимки: Мајка моли да го пуштат нејзиното дете

А1он
Пуштена е првата група на македонска територија и веднаш настана хаос. Mигрантите трчаа по пругата кон станицата да се качат на возот. Во сиот хаос