migranti

Регион

Четири бебиња и 10 деца се меѓу 28-те жртви од потонатиот бродкрај грчкиот остров Фармакониси

А1он
Четири бебиња и 10 деца се меѓу 28-те жртви од бродот со бегалци, кој денеска потона во близина на грчкиот остров Фармакониси брод, јави грчката агенција
Свет

Европол: Најмалку 30.000 луѓе се вмешани во шверц на имигранти и бегалци во Европа

А1он
Постојат најмалку 30.000 лица вмешани во шверц на имигранти и бегалци во Европа, изјави за грчкиот весник „Катимерини” директорот на Европол Роб Вајнрајт. Во интервју
Регион

Десетмина загинати откако се преврте брод со имигранти крај грчкиот остров Фармакониси

А1он
Брод,  со кој патувале најмалку 100 имигранти се преврте источно од грчкиот остров Фармакониси. Десет лица, вклучувајќи и едно дете, загинаа, соопшти грчката крајбрежна стража,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Гевгелија: Бегалците брзаат да стигнат до Унгарија пред 15. септември

А1он
Голем број бегалци ја преминуваат македонската граница во брзање да стигнат до Унгарија, каде веќе ги чека војска со автомати. Десетици унгарски војници се распоредени
Регион

Меркел ги повика Турција и Грција на поголем ангажман во бегалската криза

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел, чија земја во моментов е исправена пред невиден наплив од бегалци, денеска ја повика Грција на поефикасно чување на надворешните граници
Регион

Суспендирана почесна француска конзулка во Турција поради трговија со мигрантите

А1он
Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус ја суспендира почесната конзулка на Франција во Турција Франсоаз Олчај, инаку сопственичка на продавница за опрема за пловење,
Македонија

Чешкиот волонтер Соучек за А1он: Бев протеран од Македонија под нејасни околности

А1он
А1он контактираше со Ричард Соучек, чешкиот волонтер кој два месеци, соработувал со невладината „Легис“ и им помагал на бегалците на грчко – македонската граница. Тој