migranti

Регион

„Катимерини“: Балканските држави ја прескокнаа Грција во разговорите за миграцијата

А1он
Грција е изоставена од кампањата на балканските земји за создавање координиран одговор на зголемениот прилив мигранти и азиланти кои бегаат од војната и сиромаштијата на
Регион

Македонија се покажа посилна од Бугарија

А1он
Всекиден – Софија Глобализацијата во својот најчист вид. Во ариевска Европа, според жалбите на мнозина расистички настроени Бугари, навлегуваат ужасен број „црни“ Арапи, валкани луѓе
Македонија

Продолжува приливот на мигранти, од вчера контрола и од грчка страна

А1он
Проценката на УНХЦР дека дневно низ Македонија ќе транзитираат по 3.000 мигранти, вчера се покажа како точна. Според нивната евиденција приближно толкав број мигранти вчера
Регион

ВИДЕО: Бугарија се брани од „апокалиптична“ мигрантска криза како во Македонија

А1он
Бугарски војници и оклопни возила и изутринава се присутни на граничните премини кон Македонија за, како што тврдат властите во Софија, да се спречи евентуално
Регион

Над 2.370 имигранти загинале во Средоземното Море од почетокот на годината

А1он
Над 2.370 имигранти загинаа во Средоземното Море од почетокот на годината, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција. Најголем дел од нив животите ги загубиле на
Регион

Во почетокот на октомври најверојатно министерска конференција за бегалците

А1он
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави денеска дека во почетокот на октомври министрите за надворешни и внатрешни работи на државите од Европската унија и
Свет

Еврокомесар за миграции: ЕУ е должна да ги ги заштити бегалците

А1он
Еврокомесарот за миграциски прашања, Димитрис Аврамопулос денеска најави „војна против криумчарите со луѓе“ и враќање на мигрантите кои тргнеле кон земјите на ЕУ само од
Македонија

Бегалците и барателите на азил во фокусот на посетата на германската пратеничка Бек

А1он
Во посета на Македонија денеска и утре ќе биде пратеничката  германскиот Бундестаг Марилуизе Бек, член на Сојуз 90/Зелени. Пратеничката ќе се информира за проблематиката со бегалците,