migranti

Македонија

Во Гевгелија се очекува нов бран од 7.000 бегалци

А1он
Организираниот транспорт на мигрантите од прифатниот пункт кај Гевгелија до Табановце, според проценките на сите чинители вклучени во справувањето со бегалската криза, се одвива во
Регион

Балканската рута се пофреквентна за шверцерите со луѓе

А1он
Криумчарите на бегалци и мигранти во моментот се повеќе ја користат рутата преку Македонија, Србија и Унгарија до Австрија, отколку преку Средоземно Море, покажуваат резултатите
Свет

Еден месец притвор за четворицата осомничени за смртта на мигрантите во Австрија

А1он
Унгарскиот суд на барање на Обвинителство пресуди еден еден месец притвор за тројцата државјани на Бугарија и на Авганистанецот, кои се осомичени за илегалното превезување
Свет

Нема бран на бегалци од југот кон Чешка, тврди чешкиот министер за внатрешни работи

А1он
Чешка засега нема информација дека се приближува бран на бегалци од Србија и Македонија. А ако оваа ситуација се случи, ќе организираме вонредно сместување за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Здравкин: Доколку некој сака, може да помогне во храна и средства за хигиена за бегалците

А1он
Ленче Здравкин која својата куќа во Велес прва ја отвори за бегалците како прифатилиште, сега секојдневно доаѓа и помага во Гевгелија. Таа апелира дека е
Видео Македонија

ВИДЕО: Тепани, ограбени, уплашени – не престанува бранот бегалци кон Германија

А1он
Групи од по 50 бегалци на секои триесет минути се пропуштаат на граничниот премин и од грчка и од македонска страна, потоа се упатуваат во