ljube

Видео Македонија

(ВИДЕО) Хрватска го отфрли обвинението против Љубе Бошкоски за „Раштански Лозја“: Заврши мојот политички прогон од две децении

Маја Илиевска-Пачемска
Хрватска го отфрли обвинението против Љубе Бошкоски за случајот „Раштански Лозја“, дознава „А1он“. Ексминистерот за внатрешни работи повеќе не е цел на истрага ниту, пак,
Македонија

Вработени во МВР кои прибирале докази за Бошкоски, не знаат кој дал наредба за неговото апсење

А1он
Судењето за случајот „Тортура“ кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски продолжи со испрашување на сведоци повикани од страна
Македонија

Правобранителот не постапил за апсењето на Бошкоски поради судската одлука дека не била употребена прекумерна сила

А1он
Поранешниот заменик правобранител Трипун Танушевски кој за апсењето на лидерот на ОМ, Љубе Бошкоски бил одреден да постапува откако во јавноста излегле извештаите од медиумите,
Македонија

Љубе беше депресивен и разочаран, сведочеше затворскиот психијатар

А1он
Со сведочење на затворскиот психијатар, Марко Треневски, продолжи судењето за тортурата врз ексминистерот, Љубе Бошкоски, во предметот на СЈО, со кодно име „Тортура“. Треневски сведочеше
Македонија

Стојков за апсењето на Љубе: Не се сеќавам што сум кажал во СЈО, сведочев од 1 до 8

А1он
Сведокот Игно Стојков, кој во 2011 година бил главен инспектор во полициската единица „алфи“, рече дека делумно го видел апсењето на Љубе Бошкоски пред ресторанот
Македонија

Раководител на единицата „Алфи“: Немаше потреба Бошкоски да го апсиме лежејќи, не пружаше отпор

А1он
Далибор Трајковски раководител во единицата „Алфа“ кој учествувал во апсењето на лидерот на ОМ Љубе Бошкоски во денешното сведочење за случајот „Тортура“ истакна дека командантот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Мијалков: Бошкоски не беше апсен поради мој анимозитет кон него, туку врз база на докази

А1он
Во текот на нашето работење, како еден од членовите на раководството нај одговорно тврдам дека никогаш не се работело врз основа на било каков анимозитет
Македонија

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

А1он
Денешното рочиште за случајот „Тортура“ кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски продолжи со репродуцирање на снимките на МВР направени