Чавков: Не се сеќавам дали знаев за апсењето на Љубе

Од:

Ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков во сведочењето за случајот „Тортура” за апсењето на Љубе Бошкоски, рече дека не се сеќава дали знаел оти има акција за апсење на лидерот на Обединети за Македонија.

„Не можам да се сетам, беше многу одамна“, рече Чавков.

Пензионираниот директор на БЈБ рече дека имало стотици случаи на организиран криминал и не се сеќава за наредбата за апсење од 2011 година.

На прашањето на обвинителот од СЈО, Љубомир Лапе, дали тој лично дали наредба да се уапси Бошкоски, Чавков рече дека тоа го работел тим, кој го предводел јавен обвинител.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески

Љубе за пресудата: Сите видоа како ми ставаат пиштол на образ, а за судот нема тортура

Анита Петровска Рајковиќ

Апелација ја потврди ослободителната пресуда на Мијалков за „Тортура“

Катерина Ѓуровски

Вишо обвинителство бара Мијалков да се ослободи за „Тортура“ – жалбата на колегите од ОЈО да се одбие

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Хрватска го отфрли обвинението против Љубе Бошкоски за „Раштански Лозја“: Заврши мојот политички прогон од две децении

Маја Илиевска-Пачемска