Љубе беше депресивен и разочаран, сведочеше затворскиот психијатар

Од:

Со сведочење на затворскиот психијатар, Марко Треневски, продолжи судењето за тортурата врз ексминистерот, Љубе Бошкоски, во предметот на СЈО, со кодно име „Тортура“.

Треневски сведочеше дека со Бошкоски првпат се сретнал во затворот „Скопје”, два дена по апсењето.

„Добив податок дека бил уапсен во некоја кафеана и дека таа случка ја доживеал стресно, вознемирено“, рече Треневски. Тој сведочеше дека покажувал фацијална експресија на страв, разочараност, и депресивен поглед.

Психијатарот констатирал дека кај Бошкоски има депресивно анксиозно психичко нарушување од егзистенцијален карактер. Треневски рече дека констатирал посттрауматско психичко растројство, дури и суицидални идеи кај Бошкоски и по разговорот му пропишал терапија.

Сведокот кажа дека Бошкоски не сакал да се навраќа на настанот за да не се сеќава на тоа што се случило.

Во предметот обвинети се шести полициски “алфи” и ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков за нехуманото и понижувачко апсење на лидерот на “Обединети за Македонија”, Љубе Бошкоски.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески

Љубе за пресудата: Сите видоа како ми ставаат пиштол на образ, а за судот нема тортура

Анита Петровска Рајковиќ

Апелација ја потврди ослободителната пресуда на Мијалков за „Тортура“

Катерина Ѓуровски

Вишо обвинителство бара Мијалков да се ослободи за „Тортура“ – жалбата на колегите од ОЈО да се одбие

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Хрватска го отфрли обвинението против Љубе Бошкоски за „Раштански Лозја“: Заврши мојот политички прогон од две децении

Маја Илиевска-Пачемска