kovacevski

Македонија

Ковачевски: Добрососедството и забрзаната евроинтеграција се приоритет и за двете земји

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Белград на прес-конференција ја истакна заложбата и силната политичка волја на нашата Влада за
Економија

Ковачевски – Брнабиќ: Србија ќе се приклучи кон интерконекторот Северна Македонија-Грција

А1он
Денешните средби во Белград се силна потврда за соработката која е на највисоко ниво меѓу Северна Македонија и Србија од кога станавме независни држави. Билатералните
Регион

Ковачевски на прошетка со Вучиќ и Брнабиќ покрај Сава во Белград

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски вечерва заедно со претседателот на Србија Александар Вучиќ и со премиерката Ана Брнабиќ ја започна својата официјална посета на Белград со прошетка
Македонија

Ковачевски: Да повторам и по четврти пат за еден ден, изборот на надзорот за автопатите е законски

Орце Костов
Откако Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за наводите за сомнителниот избор на надзорот за коридорите
Македонија

Дехари да прави прослави за сите граѓани во Кичево, не го избрале само Албанците, порача премиерот

Орце Костов
За премиерот Димитар Ковачевски прославата „10 години гордост, историски час на Кичево под албанска власт“ која ја организираше градоначалникот Фатмир Дехари е несоодветна и порача
Македонија

Ковачевски држеше лекции по Устав: Македонците во Бугарија треба индивидуално да си го остварат правото на самоопределување

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски во присуство на американската амбасадорка Анџела Прајс Агелер држеше лекции по современи уставни системи споредувајќи ги уставните уредувања во Бугарија и регионот
Македонија

Груби го најави Ахмети како спектакл за млади, а Ковачевски ѝ посака успех на ДУИ на партиските митинзи

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски ѝ посака успех на ДУИ на вечерашната трибина во Чаир која вицепремиерот Артан Груби два дена еуфорично ја најавува како спектакл за
Македонија

Ковачевски: Немаме сомнеж дека одиме по исправниот, европски пат

А1он
Денеска во Владата на Република Северна Македонија, прес конференција одржа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со високиот претставик на ЕУ
Економија

Ковачевски: Со договорот за изградба на коридорите 8 и 10 д, добиваме нови 110 километри современ автопат

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, заедно со првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби,
Македонија

Ковачевски за играњето фудбал во Владата: Лично прашање е како некој го организира просторот во својата канцеларија

А1он
Спортски реквизити во канцеларија на премиер не се новост, јас ги немам, но лично прашање е како некој го организира просторот во својата канцеларија, вели