Ковачевски за играњето фудбал во Владата: Лично прашање е како некој го организира просторот во својата канцеларија

Од:

Спортски реквизити во канцеларија на премиер не се новост, јас ги немам, но лично прашање е како некој го организира просторот во својата канцеларија, вели премиерот Димитар Ковачевски.

Прашан да го коментира видеото објавено од првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби како со министри од коалицискиот партнер игра фудбал и кошарка во државен објект, Ковачевски посочува дека тоа не се први слики од кабинетот на Груби, во кои дури и амбасадорот од Словачка играл фудбал.

– Јас имам колеги премиери кои што имаат кошеви во канцеларија. Јас немам и никогаш не сум имал, меѓутоа секој може да избере дали ќе има некаков реквизит кој што ќе го искористи во својата канцеларија на минута, 2-3 или пет. Така што тоа е лично прашање за некој како го организирал просторот во својата канцеларија. Дали мене ми пречи или не е ирелевантно, бидејќи доколку јас сакам да го организирам просторот во канцеларијата во која работам на начин на кој сакам, тогаш ќе го организирам. Начинот на кој го организира просторот во својата канцеларија друг човек, е прашање за него, изјави Ковачевски на денешната прес-конференција по повод потпишувањето на договор за изградба на Коридорите 8 и 10д со „Бехел-Енка“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Одлуката пред дел од партиите е дали се за ЕУ, НАТО и САД или ќе останат заложници на Левица

Ковачевски би го поддржал Меџити за укинување на организациските директори

Ковачевски: Владата ќе ја разгледува иницијативата за уставни измени, ќе го поканам Мицкоски на средба

Бојан Стојаноски: Бајден има плата од 31.000 евра, а Ковачевски и Груби ќе плаќаат 36.500 евра месечно за надзорник

Орце Костов

Ковачевски: Мицкоски измислува небулози, ќе се менува Уставот само за 3.500 граѓани кои се изјасниле како Бугари

Орце Костов

Ковачевски мислел на политичари, а не на политиката на Бугарија кога премиерот ја спореди со Русија

Орце Костов