kniga

Култура

Драмско дело за Прличев од академик Витомир Митевски

А1он
„Прличев – сценски приказ на поетовата судбина“ е насловено драмското дело од академик Витомир Митевски во издание на „Матица македонска“. Сценскиот приказ и животот на
Македонија

Книга по повод 25-годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите нации

А1он
По повод 25-годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите нации во издание на Институтот за јавни политики излезе од печат книгата: „Macedonia at the
Култура

Промоција на книгата „Уште музика и муабети“ од Ненад Георгиевски

А1он
Книгата „Уште музика и муабети“ на новинарот Ненад Георгиевски во издание на „Полица“ ќе биде промовирана вечер во клуб ресторанот МКЦ, во Скопје. Книгата е
Култура

„Јас не сум виновен за ништо“, нова книга од Тоде Р. Блажевски

А1он
„Јас не сум виновен за ништо“ е најновата книга на хумористот, сатиричар и карикатурист Тоде Р. Блажевски, а во издание на „Бата прес“. Делото, во
Култура

„Бусола“ од Матијас Енар добитник на Гонкуровата награда објавен на македонски

А1он
Романот „Бусола“ од францускиот писател Матијас Енар, што ја доби наградата „Гонкур“ во 2015 година, излезе од печат деновиве во издание на „Антолог“ од Скопје.
Култура

Објавен превод на романот „Со оган и со меч“ од Хенрик Шенкевич

А1он
Издавачката куќа „Бегемот“ во новата едиција „Атлас“, во која ќе објавува најзначајни дела од светската книжевност, објави превод на романот „Со оган и со меч“
Македонија

Стојан Андов: Најпаметно решение е договор на власта и опозицијата за поддршка на уставните измени

Кристијан Ландов
Поранешниот претседател на Собранието, Стојан Андов смета дека најпаметно решение за сегашната ситуација во земјва е да се постигне договор меѓу власта и опозицијата, таа да гласа за
Култура

Во Гостивар промовирана збирката раскази „Чист херион“ на Дејан Крстески

А1он
Најновото дело на Дејан Крстески, збирката раскази „Чист херион“ синоќа беше претставено пред гостварската публика. Во уметничката галерија „Култ“ во Гостивар љубителите на пишаниот збор