roman

Култура

Објавен на македонски романот „Би можела да се вика Леда“ од хрватскиот автор Марко Грегур

А1он
Излезе од печат романот „Би можела да се вика Леда“ од хрватскиот автор Марко Грегур во издание на „Перун Артис“ од Битола, а во превод
Култура

Конкурсот за книжевната наградата „Пегаз“ отворен до 1. септември

А1он
Четвртиот конкурс за книжевната награда „Пегаз“, за најдобар необјавен роман на годината, ќе биде отворен до први септември 2022 година. На конкурсот, распишан од издавачката
Култура

Промовиран романот „Трамонтана“ од Наташа Сарџоска

А1он
Промоција на книгата „Трамонтана“, роман првенец на поетесата, преведувачка и антрополог Наташа Сарџоска, во издание на Издавачкиот центар ТРИ, се одржа вечерва во Скопје, на
Култура

Објавен романот „Вон жариштето“ од италијанската авторка Кјара Карминати

А1он
Во издание на „Бата прес“ објавен е романот „Вон жариштето“ од италијанската авторка Кјара Карминати. Делото на македонски јазик го преведе Калина Јанева, а е
Култура

Издаден прв роман на авторот Ковилоски, долгогодишен работник во секторот за ресоцијализација на КПД „Идризово“

А1он
Деновиве во македонскиот литературен етер се појави романот „Кралеви од улиците“ од авторот Александар Ковилоски. Приказната во него изобилува со дрога, маалски живот, емоционални односи,
Култура

Во Охрид промоција на романот „Некој бил тука“ од Николина Андова Шопова

А1он
Романот „Некој бил тука“ од Николина Андова Шопова, добитник на наградата „Роман на годината“ за 2018 година, вечер во 20:30 часот ќе биде промовиран во
Култура

Излезе од печат романот „Утеха за голите“ од Давор Стојановски

А1он
Од печат излезе новиот роман „Утеха за голите“ од Давор Стојановски, добитникот на наградата „Роман на годината 2016“ за книгата „Собирачи на пепел“. Ова е
Култура

„Бусола“ од Матијас Енар добитник на Гонкуровата награда објавен на македонски

А1он
Романот „Бусола“ од францускиот писател Матијас Енар, што ја доби наградата „Гонкур“ во 2015 година, излезе од печат деновиве во издание на „Антолог“ од Скопје.