kamerun

Свет

Камерун: Ослободени сите 79 ученици, во заложништво остануваат две возрасни лица

А1он
Црковен претставник во Камерун изјави дека киднаперите ослободиле 79 ученици, но во заточеништво се уште се двајца од вработените во училиштето. Модераторот на камерунската Пресбитеријанска
Свет

Во Камерун киднапирани речиси 80 деца

А1он
Седумдесет и девет ученици се киднапирани денеска во северозападниот дел Камерун, област каде најмногу се зборува англиски јазик и каде сепаратистите водат вооружена кампања за
Свет

Десетмина војници се исчезнати од превртен брод на камерунската војска

А1он
Десетмина војници од бригадата за брза реакција се водат како исчезнати откако во камеруснките територијални води се преврте брод на камерунската војска, наведе анонимен претставник
Свет

Војските на Камерун и Нигерија ослободија стотици заложници на Боко харам

А1он
Воените сили на Камерун и Нигерија ослободија неколку стотини заложници на исламското движење Боко харам, меѓу кои и девојчиња, кои биле обучувани за камикази, јави
Свет

Камерун: Борците на Боко Харам убија 1.200 луѓе

А1он
Борците на нигерската исламистичка група Боко Харам од 2013 година досега во Камерун убиле 1.200 луѓе, соопштија денеска камерунските претставници. Министерот за комуникации на Камерун,