Најмалку 42 жртви во свлечиште во Камерун

Од:

Најмалку 42 лица загинаа во лизгање на земјиште предизвикано од обилните врнежи дожд во западен Камерун, јавија локалните медиуми.

Спасувачки екипи и денеска трагаат по настрадани кои се затрупани под урнатини на куќи во градот Бафусам, во западниот дел на земјата.

Меѓу жртвите има 26 деца, јави камерунската радио-телевизија.

Обилните врнежи дожд предизвикаа и поплави поради кои се раселени речиси 30.000 луѓе во соседната Централноафриканска Република.

Би можело да ве интересира

Африканци се обиделе да влезат во Македонија со туѓи пасоши, полицијата кај нив пронашла шишиња со непозната течност

А1он

Ето се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Најмалку 37 жртви во автобуска несреќа во Камерун

Ана Ололовска

На аеродром во Камерун запленети 80 кобри и поскоци

Ана Ололовска

Во самоубиствен напад во Камерун најмалку седуммина загинати

Ана Ололовска

Најмалку 22 лица убиени во Камерун, меѓу жртвите најмногу се деца

Ана Ололовска