За два месеца во Камерун од колера починале 32 лица

Од:

За два месеци, од крајот на октомври до почетокот на јануари, од колера во Камерун починале 32 лица, соопшти денеска Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

Колерата е многу заразна болест која може да предизвика смрт за само неколку часа доколку не побарате лекарска помош, а најчесто се јавува во средини со лоши хигиенските услови.

Оваа болест периодично се јавува во Камерун, каде живеат околу 25 милиони луѓе.

Првите случаи на колера беа регистрирани кон крајот на октомври во централниот и југозападниот дел на земјата, а оттогаш болеста се прошири на уште три области.

Во претходната епидемија на колера во 2020 година, во Камерун починаа 66 лица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

СЗО стравува од појава на колера во Мариупол

Во Камерун за една недела од колера починале 29 лица

На аеродромот во Тирана запленети над милион фалсификувани евра, уапсен Камерунец

А1он

(ВИДЕО) Трагедија на Африканскиот куп на нации: Седум загинати во стампедо пред натпреварот, меѓу повредените деца

Ана Ололовска

Најмалку 17 загинати во пожар во ноќен клуб во Камерун

Ана Ололовска

Африканци се обиделе да влезат во Македонија со туѓи пасоши, полицијата кај нив пронашла шишиња со непозната течност

А1он