(ВИДЕО) Трагедија на Африканскиот куп на нации: Седум загинати во стампедо пред натпреварот, меѓу повредените деца

Од:

Во пресрет на натпревар на Африканскиот куп на нации во Камерун се случи трагичен настан во кој загинаа голем број навивачи.

dobivaj vesti na viber

Пред стадионот „Пол Бија“ се случи стампедо во кое животот го загубија најмалку седум лица, јавуваат странските медиуми.

Снимките кои се шират на интернет покажуваат луѓе кои се обидуваат да им помогнат на настраданите, а многумина дополнително се повредени во стампедото.

За жал, во невидениот инцидент во кој загинаа неколку луѓе, има и повредени деца. Локалните власти соопштија дека околу 50.000 луѓе се обиделе да присуствуваат на натпреварот.

И покрај инцидентот, натпреварот меѓу Камерун и Коморските Острови се одигра и заврши со победа на домаќините од 2:1.

Би можело да ве интересира

Шест лица загинаа во напад во Камерун

А1он

Во Камерун за една недела од колера починале 29 лица

На аеродромот во Тирана запленети над милион фалсификувани евра, уапсен Камерунец

А1он

За два месеца во Камерун од колера починале 32 лица

А1он

Најмалку 17 загинати во пожар во ноќен клуб во Камерун

Ана Ололовска

Африканци се обиделе да влезат во Македонија со туѓи пасоши, полицијата кај нив пронашла шишиња со непозната течност

А1он