На аеродромот во Тирана запленети над милион фалсификувани евра, уапсен Камерунец

Од:

На меѓународниот аеродром во Тирана спречен е обид за внес на над милион фалсификувани евра во различни апоени, при што упасен е државјанин на Камерун, јави дописничката на МИА од Тирана.

dobivaj vesti na viber

„Полицискиот комесаријат на аеродромот ‘Ринаси’, во соработка со специјалците од отсекот за истрага на економски и финансиски криминал во УЈП – Тирана, по добиена информација по оперативен пат дека странец ќе се обиде да влезе во Албанија со значителни количини фалсификувани банкноти, успешно ја финализираа акцијата насловена ‘Ластра’. Во нејзини рамки уапсен е камерунскиот државјанин Ј.Н.(53), кој поседувал дозвола за престој во една од земјите на Европската унија, се наведува во полициското соопштение.

Во соопштението се додава дека при контрола полициските службеници во багажот на овој граѓанин откриле 1 милион и 75 илјади фалсификувани евра, во различни апоени, најмногу од 500 и 200 евра, апаратче и специјална хартија за производство на банкноти од различни апоени, кои се запленети заедно со мобилен телефон.

„Од истражните дејствија постојат основи на сомнение дека овој државјанин во соработка со други државјани во нашата држава пуштале во оптег фалсификувани банкноти. Продолжува работата за откривање и приведување на соработниците, се наведува во соопштенето.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Албанија почна со затворање на средните училишта поврзани со Фетулах Ѓулен

Ана Ололовска

Рама: Немаме информации за евентуален терористички напад од Иран, но следиме се зашто пред нас е непредвидлив режим

Ана Ололовска

Албанија ќе набави шест дрона „Бајрактар“

Ана Ололовска

По кибернападите во Албанија пристигна тим на НАТО, предводен од Апатурај

Ана Ололовска

Бала: Бериша набрзо ќе биде прогласен за „персона нон грата“ во ЕУ

А1он

Хакерите почнаа да објавуваат тајни документи на албанската полиција

А1он