Во самоубиствен напад во Камерун најмалку седуммина загинати

Од:

Најмалку седум лица се убиени и 14 ранети во самоубиствен бомбашки напад во село, каде се наоѓаат раселени лица во камерунскиот Далечен север, соопшти Агенцијата за бегалци на ООН (УНХЦР).

Тоа е втор ваков напад во овој регион за еден месец.

Нападот се случил во Голдава, близу границата со Нигерија, каде 18.000 луѓе побегнаа од растечкото насилство.

Никој досега не презеде одговорност за нападот.

Би можело да ве интересира

Африканци се обиделе да влезат во Македонија со туѓи пасоши, полицијата кај нив пронашла шишиња со непозната течност

А1он

Ето се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Најмалку 37 жртви во автобуска несреќа во Камерун

Ана Ололовска

На аеродром во Камерун запленети 80 кобри и поскоци

Ана Ололовска

Најмалку 22 лица убиени во Камерун, меѓу жртвите најмногу се деца

Ана Ололовска

Во Нигерија речиси 60.000 бегалци од Камерун

Ана Ололовска