Во самоубиствен напад во Камерун најмалку седуммина загинати

Од:

Најмалку седум лица се убиени и 14 ранети во самоубиствен бомбашки напад во село, каде се наоѓаат раселени лица во камерунскиот Далечен север, соопшти Агенцијата за бегалци на ООН (УНХЦР).

dobivaj vesti na viber

Тоа е втор ваков напад во овој регион за еден месец.

Нападот се случил во Голдава, близу границата со Нигерија, каде 18.000 луѓе побегнаа од растечкото насилство.

Никој досега не презеде одговорност за нападот.

Би можело да ве интересира

Во Камерун за една недела од колера починале 29 лица

На аеродромот во Тирана запленети над милион фалсификувани евра, уапсен Камерунец

А1он

За два месеца во Камерун од колера починале 32 лица

А1он

(ВИДЕО) Трагедија на Африканскиот куп на нации: Седум загинати во стампедо пред натпреварот, меѓу повредените деца

Ана Ололовска

Најмалку 17 загинати во пожар во ноќен клуб во Камерун

Ана Ололовска

Африканци се обиделе да влезат во Македонија со туѓи пасоши, полицијата кај нив пронашла шишиња со непозната течност

А1он