Најмалку 14 загинати при лизгање на земјиште во Камерун

Од:

Најмалку 14 лица загинаа во лизгање на земјиштето по поројните дождови во западниот дел на Камерун, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Се проценува дека 40 други се заробени под земјата и во тек се спасувачки операции по синоќешната катастрофа во градот Бафусам, изјави за ДПА гувернерот на регионот Ава Фонка Августин.

Тој рече дека засега може да се потврди дека 14 се мртви, а 40 се сметаат за исчезнати, дополнувајќи дека смртниот биланс најверојатно ќе биде поголем.

Би можело да ве интересира

Во Камерун за една недела од колера починале 29 лица

На аеродромот во Тирана запленети над милион фалсификувани евра, уапсен Камерунец

А1он

За два месеца во Камерун од колера починале 32 лица

А1он

(ВИДЕО) Трагедија на Африканскиот куп на нации: Седум загинати во стампедо пред натпреварот, меѓу повредените деца

Ана Ололовска

Најмалку 17 загинати во пожар во ноќен клуб во Камерун

Ана Ололовска

Африканци се обиделе да влезат во Македонија со туѓи пасоши, полицијата кај нив пронашла шишиња со непозната течност

А1он