Во Нигерија речиси 60.000 бегалци од Камерун

Од:

Речиси 8.000 камерунски бегалци избегале во источна и јужна Нигерија во изминатите две недели, бегајќи од насилство меѓу безбедносните сили и сепаратистичките бунтовници, соопшти денеска Комесаријатот за бегалци на Обединетите нации.

Во соопштението се наведува дека со новиот прилив на бегалци, бројот на луѓе кои избегале во Нигерија достигна речиси 60.000.

УНХЦР и натаму очекува прилив на бегалци, по информациите дека многу луѓе се наоѓаат во оддалечените погранични области каде што се обидуваат да стигнат до Нигерија.

Би можело да ве интересира

Во Нигерија околу 70 војници убиени во заседа на екстремисти

А1он

Во експлозија во Лагос загинаа најмалку 15 лица

А1он

Самопрогласен пастор осуден на 34 години затвор поради сексуално злоставување

Ана Ололовска

Најмалку 22 лица убиени во Камерун, меѓу жртвите најмногу се деца

Ана Ололовска

Нигериски екстремисти запалија возила, убиени 30 лица

Ана Ололовска

Исламски екстремисти ослободија во Нигерија хуманитарни работници

Ана Ололовска