izrael koronavirus

Свет

Израелско истражување: Третата доза вакцина има слични нуспојави како втората

А1он
Повеќето луѓе кои ја примиле третата доза на вакцината на компанијата „Фајзер“ против Ковид-19 покажале нуспојави слични или помали отколку по примањето на втората доза,
Свет

Израел повторно ги заострува мерките, но не се очекува ново „затворање“

А1он
Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска оцени дека вакцинацијата и повторно воведување на ограничувања може да ја спасат земјата од ново „затворање“, иако коронавирусот повторно се
Свет

Во Израел намалена ефикасноста на вакцината против коронавирусот

А1он
Израелското Министерство за здравство соопшти дека ефективноста на вакцината против коронавирус е намалена на 39 проценти во спречување на инфекцијата, и на 41 процент кај
Свет

Во Израел повторно е задолжително носење заштитни маски во затворен простор на јавни места

А1он
Носењето заштитни маски на јавни места во затворен простор од денеска повторно е задолжително во Израел. Одлуката е донесена откако во државата е регистрирано зголемување
Свет

Во Израел има помалку од 1000 активни случаи на Ковид-19

А1он
Во Израел има помалку од илјада активните случаи на зарзени со Ковид-19. Ваква бројка државата има првпат од март минатата година. Информацијата дека има 985
Свет

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

А1он
Израелските власти официјално почнаа вакцинација против Ковид-19 на Палестинци кои имаат дозвола за работа за населбите во Израел и Западниот брег. За оваа намена се
Свет

Експертите го отфрлаат тврдењето на Нетанјаху дека Израел речиси го победил коронавирусот

А1он
Израелските здравствени експерти денеска го отфрлија тврдењето на премиерот Бенјамин Нетанјаху дека Израел наскоро ќе „заврши со ковидот“ затоа што смета дека на нивниот успех
Свет

Повеќе од една четвртина Израелци примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

А1он
Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во
Свет

Израел почна со вакцинација на странските работници и на азилантите

А1он
Израелските власти денеска почнаа со вакцинирање на странски работници и баратели на азил како дел од иницијативата за вакцинирање и на странски државјани, покрај израелските