izrael koronavirus

Свет

Експертите го отфрлаат тврдењето на Нетанјаху дека Израел речиси го победил коронавирусот

А1он
Израелските здравствени експерти денеска го отфрлија тврдењето на премиерот Бенјамин Нетанјаху дека Израел наскоро ќе „заврши со ковидот“ затоа што смета дека на нивниот успех
Свет

Повеќе од една четвртина Израелци примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

А1он
Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во
Свет

Израел почна со вакцинација на странските работници и на азилантите

А1он
Израелските власти денеска почнаа со вакцинирање на странски работници и баратели на азил како дел од иницијативата за вакцинирање и на странски државјани, покрај израелските
Свет

Рекод во Израел, 224 илјади луѓе вакцинирани во еден ден

А1он
Израел вакцинираше 224.000 луѓе против коронавирусот за само еден ден, објави денеска на Твитер министерот за здравство Јули-Јоел Еделштајн, јави ДПА. Со тоа вкупниот број
Свет

Палестина: Израел ја избегнува обврската да обезбеди вакцини за окупираната територија

А1он
Палестинските власти денеска соопштија дека очекуваат првите дози од вакцината против Ковид-19 да ги добијат во март, во договор со производителот на лекови „АстраЗенека“, притоа
Свет

Израел го забрзува темпото, до крајот на јануари два милони вакцинирани и со втората доза против Ковид-19

А1он
Израел соопшти дека до крајот на јануари два милиона луѓе ќе примат две дози од вакцината против Ковид-19, со што темпото кое го постави премиерот
Свет

Израел е најбрз во вакцинацијата против Ковид-19, првата доза ја примиле над милион луѓе

А1он
Повеќе од милион луѓе веќе ја примиле вакцината против коронавирусот во Израел што е околу 10 проценти од населението во земјата. Израел засега е државата
Свет

Израел ги очекува првите вакцини на Модерна најдоцна во март

А1он
Израел очекува испораките на вакцината, развиена од американската компанија „Модерна“, да започнат најдоцна во март, изјави министерот за здравство Џули Еделштајн. Израел во јуни потпиша
Свет

ВИДЕО: Во Израел прв се вакцинираше премиерот Бенјамин Нетанјаху

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е првиот во Израел кој вечерва, во медицинскиот центар на болницата „Тел Хашомер“ во Рамат Ган, близу Тел Авив, се вакцинираше