Првпат по 10 месеци во Израел нема починати од Ковид-19

Од:

Првпат по 10 месеци во Израел не е регистриран ниту еден случај на починат од коронавирусот. Во земјата половина од населението е вакцинирано.

Според податоците на израелското Министерство за здравство, од почетокот на пандемијата во оваа земја починале 6.346 луѓе. Последен пат Израел немаше починати од COVID-19 кон крајот на јуни минатата година, по воведувањето рестрикции откако се случи првиот бран на инфекција.

Во меѓувреме, Израел постепено ги ублажува епидемиолошките мерки поради имунизацијата. Убедливо е најуспешната држава во светот по бројот на вакцинирани во однос на број на жители.

Би можело да ве интересира

Во Израел намалена ефикасноста на вакцината против коронавирусот

Во Израел повторно е задолжително носење заштитни маски во затворен простор на јавни места

Во Израел има помалку од 1000 активни случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

Експертите го отфрлаат тврдењето на Нетанјаху дека Израел речиси го победил коронавирусот

Повеќе од една четвртина Израелци примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска