Во Израел има помалку од 1000 активни случаи на Ковид-19

Од:

Во Израел има помалку од илјада активните случаи на зарзени со Ковид-19. Ваква бројка државата има првпат од март минатата година. Информацијата дека има 985 активни случаи ја објави денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн.

Во пикот на епидемијата Израел имаше и по повеќе од 70 илјади заразени неведе тој на Твитер.

Во изминатата недела бројот на тешко болните од Ковид-19 во Израел беше под 100. Според него, тоа се должи на успехот на кампањата за вакцинација во државата.

Во изминатите 24 часа се регистрирани само 17 нови случаи. Тоа е 0,2 отсто позитивни тестови од вкупно над 11.500. Досега над 5,4 милиони луѓе или речиси 60 отсто од населението во државата ја примиле првата доза од вакцината на Фајзер, додека околу 5,1 милиони имаат примено две дози вакцина.

Би можело да ве интересира

Израел целосно ги укина ковид-пропусниците

Бројот на тешко болни со Ковид-19 во Израел најголем од февруари 2021 година

Четвртата доза ја зголемува заштитата од тешка форма на Ковид-19 за трипати покажува израелска анализа

Израел прв во светот почна со тестирање на четвртата доза од вакцината против Ковид-19

Нафтали Бенет е во изолација поради ковид во неговото семејство

Израел ја пролонгира имунизацијата со четврта доза вакцина против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска