izrael koronavirus

Свет

Во Израел намалена ефикасноста на вакцината против коронавирусот

А1он
Израелското Министерство за здравство соопшти дека ефективноста на вакцината против коронавирус е намалена на 39 проценти во спречување на инфекцијата, и на 41 процент кај
Свет

Во Израел повторно е задолжително носење заштитни маски во затворен простор на јавни места

А1он
Носењето заштитни маски на јавни места во затворен простор од денеска повторно е задолжително во Израел. Одлуката е донесена откако во државата е регистрирано зголемување
Свет

Во Израел има помалку од 1000 активни случаи на Ковид-19

А1он
Во Израел има помалку од илјада активните случаи на зарзени со Ковид-19. Ваква бројка државата има првпат од март минатата година. Информацијата дека има 985
Свет

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

А1он
Израелските власти официјално почнаа вакцинација против Ковид-19 на Палестинци кои имаат дозвола за работа за населбите во Израел и Западниот брег. За оваа намена се
Свет

Експертите го отфрлаат тврдењето на Нетанјаху дека Израел речиси го победил коронавирусот

А1он
Израелските здравствени експерти денеска го отфрлија тврдењето на премиерот Бенјамин Нетанјаху дека Израел наскоро ќе „заврши со ковидот“ затоа што смета дека на нивниот успех
Свет

Повеќе од една четвртина Израелци примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

А1он
Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во
Свет

Израел почна со вакцинација на странските работници и на азилантите

А1он
Израелските власти денеска почнаа со вакцинирање на странски работници и баратели на азил како дел од иницијативата за вакцинирање и на странски државјани, покрај израелските
Свет

Рекод во Израел, 224 илјади луѓе вакцинирани во еден ден

А1он
Израел вакцинираше 224.000 луѓе против коронавирусот за само еден ден, објави денеска на Твитер министерот за здравство Јули-Јоел Еделштајн, јави ДПА. Со тоа вкупниот број
Свет

Палестина: Израел ја избегнува обврската да обезбеди вакцини за окупираната територија

А1он
Палестинските власти денеска соопштија дека очекуваат првите дози од вакцината против Ковид-19 да ги добијат во март, во договор со производителот на лекови „АстраЗенека“, притоа