izrael koronavirus

Свет

Во Израел откриен првиот случај на новиот опасен вид коронавирус

А1он
Во Израел е откриен првиот случај на зараза со новиот вид на коронавирус Б. 1.1.529, кај граѓанин кој се враќал од Малави, соопшти денеска прес-службата
Свет

Во Израел најголем број случаи на Ковид-19 за 24 часа од почетокот на пандемијата

А1он
Израел регистрираше најголем број на нови случаи на коронавирус за едно деноноќие од почетокот на пандемијата, иако бројот на сериозни случаи продолжи да се намалува
Свет

Израелско истражување: Третата доза вакцина дава четири пати поголема заштита од првите две дози

А1он
Трета доза на вакцината на Фајзер против Ковид-19 значително ја подобрува заштитата од инфекција и сериозни болести кај луѓето над 60-годишна возраст во споредба со
Свет

Израел регистрира повеќе од 6.000 новозаразени во еден ден, најмногу од февруари годинава

А1он
Во Израел денеска е соопштено дека во последните 24 часа се регистрирани повеќе од 6.000 нови случаи на инфекција со коронавирус, најмногу од почетокот на
Свет

Израелско истражување: Третата доза вакцина има слични нуспојави како втората

А1он
Повеќето луѓе кои ја примиле третата доза на вакцината на компанијата „Фајзер“ против Ковид-19 покажале нуспојави слични или помали отколку по примањето на втората доза,
Свет

Израел повторно ги заострува мерките, но не се очекува ново „затворање“

А1он
Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска оцени дека вакцинацијата и повторно воведување на ограничувања може да ја спасат земјата од ново „затворање“, иако коронавирусот повторно се
Свет

Во Израел намалена ефикасноста на вакцината против коронавирусот

А1он
Израелското Министерство за здравство соопшти дека ефективноста на вакцината против коронавирус е намалена на 39 проценти во спречување на инфекцијата, и на 41 процент кај
Свет

Во Израел повторно е задолжително носење заштитни маски во затворен простор на јавни места

А1он
Носењето заштитни маски на јавни места во затворен простор од денеска повторно е задолжително во Израел. Одлуката е донесена откако во државата е регистрирано зголемување
Свет

Во Израел има помалку од 1000 активни случаи на Ковид-19

А1он
Во Израел има помалку од илјада активните случаи на зарзени со Ковид-19. Ваква бројка државата има првпат од март минатата година. Информацијата дека има 985