Израел ја пролонгира имунизацијата со четврта доза вакцина против Ковид-19

Од:

Израелското Министерство за здравство синоќа соопшти дека се пролонгира имунизацијата со четврта доза вакцина против Ковид-19 за лицата над 60 години.

Генералниот директор на Министерството за здравство, Нехман Аш треба да ја одобри кампањата за вакцинација со четврта доза, а сега се проучуваат податоците од Велика Британија, кои навестуваат дека сојот омикрон предизвикува помалку сериозна болест за разлика од делта.

Изрелската Телевизија Канал 13 објави дека ако има повеќе такви информации, Аш можеби нема да ја поддржи препораката од 28 декември лицата постари од 60 години, здравствените работници и ризичните групу граѓани да примат четврта доза вакцина против Ковид-19.

Израел е на пат да стане прва земја во светот каде поединечни групи граѓани ќе бидат имунизирани со четврта доза.

Би можело да ве интересира

Израел целосно ги укина ковид-пропусниците

Бројот на тешко болни со Ковид-19 во Израел најголем од февруари 2021 година

Четвртата доза ја зголемува заштитата од тешка форма на Ковид-19 за трипати покажува израелска анализа

Израел прв во светот почна со тестирање на четвртата доза од вакцината против Ковид-19

Нафтали Бенет е во изолација поради ковид во неговото семејство

Во Израел откриен првиот случај на новиот опасен вид коронавирус

Катерина Ѓуровски