Бројот на тешко болни со Ковид-19 во Израел најголем од февруари 2021 година

Од:

Бројот на тешко заболени од Ковид-19 во Израел надмина 1.000, што е најголем од февруари минатата година.

Од почетокот на јануари расте бројот на тешко болни пациенти, а синоќа беше објавено дека достигна 1.010, додека пред една недела таа цифра беше 715. Според Министерството за здравство на Израел, 301 пациент се во критична состојба, од кои 231 се на респиратор.

Професорот Еран Сегал, советник на владата за пандемијата, предвидува дека бројот на тешко болни луѓе со Ковид-19 ќе продолжи да расте и може да достигне 1.150, пред да почне да опаѓа.

Во изминатата недела стапката на смртност е зголемена за 80,7 отсто, а заклучно со петок попладне од Ковида-19 починале 58 лица во таа држава.

Би можело да ве интересира

Израел целосно ги укина ковид-пропусниците

Четвртата доза ја зголемува заштитата од тешка форма на Ковид-19 за трипати покажува израелска анализа

Израел прв во светот почна со тестирање на четвртата доза од вакцината против Ковид-19

Нафтали Бенет е во изолација поради ковид во неговото семејство

Израел ја пролонгира имунизацијата со четврта доза вакцина против Ковид-19

Катерина Ѓуровски

Во Израел откриен првиот случај на новиот опасен вид коронавирус

Катерина Ѓуровски