Нафтали Бенет е во изолација поради ковид во неговото семејство

Од:

Израелскиот премиер Нафтали Бенет негативно е тестиран на коронавирус, откако претходно беше изолиран поради тоа што неговата ќерка е заразена со вирусот.

dobivaj vesti na viber

Бенет вчера го напушти неделниот состанок на владата откако дозна за позитивниот тест на неговата 14-годишна ќерка.

Неговиот кабинет соопшти дека премиерот ќе остане во изолација како мерка на претпазливост.

Новата варијанта на коронавирусот Омикрон забрзано се шири во Израел – бројот на потврдени случаи е веќе 1.118, а бројот на заразени со него се удвојува на секои два дена.

Би можело да ве интересира

Израелскиот парламент забрани реизбор на критичар на премиерот Бенет

Израелскиот премиер Бенет позитивен на Ковид-19

Бенет: Ќе помагам иако шансите за успех не се големи

Израелскиот премиер по средбата со Путин и разговорот со Зеленски, на пат кон Берлин

Катерина Павлова-Николовска

Израел целосно ги укина ковид-пропусниците

Бројот на тешко болни со Ковид-19 во Израел најголем од февруари 2021 година