Нафтали Бенет е во изолација поради ковид во неговото семејство

Од:

Израелскиот премиер Нафтали Бенет негативно е тестиран на коронавирус, откако претходно беше изолиран поради тоа што неговата ќерка е заразена со вирусот.

Бенет вчера го напушти неделниот состанок на владата откако дозна за позитивниот тест на неговата 14-годишна ќерка.

Неговиот кабинет соопшти дека премиерот ќе остане во изолација како мерка на претпазливост.

Новата варијанта на коронавирусот Омикрон забрзано се шири во Израел – бројот на потврдени случаи е веќе 1.118, а бројот на заразени со него се удвојува на секои два дена.

Би можело да ве интересира

Израелскиот премиер Нафтали Бенет се повлекува од политиката

Израелскиот парламент забрани реизбор на критичар на премиерот Бенет

Израелскиот премиер Бенет позитивен на Ковид-19

Бенет: Ќе помагам иако шансите за успех не се големи

Израелскиот премиер по средбата со Путин и разговорот со Зеленски, на пат кон Берлин

Катерина Ѓуровски

Израел целосно ги укина ковид-пропусниците