benet

Свет

Израелскиот парламент забрани реизбор на критичар на премиерот Бенет

А1он
Израелскиот парламент (Кнесет) му забрани на пратеникот Амихаи Шикли, кој ја напушти десничарската партија на премиерот Нафтали Бенет, да биде реизбран за член на која
Свет

Израелскиот премиер по средбата со Путин и разговорот со Зеленски, на пат кон Берлин

А1он
Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска имаше средба со рускиот лидер Владимир Путин во Москва, соопшти неговиот кабинет, пренесува Си-Ен-Ен. Според израелски владин претставник, тој со
Свет

Нафтали Бенет е во изолација поради ковид во неговото семејство

А1он
Израелскиот премиер Нафтали Бенет негативно е тестиран на коронавирус, откако претходно беше изолиран поради тоа што неговата ќерка е заразена со вирусот. Бенет вчера го
Свет

Бенет: Иран вооружен со атомска бомба е егзистенцијален предизвик за Израел

А1он
Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска на владина седница на која присуствуваше германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека светот не може да биде неутрален во однос
Свет

Новиот израелски премиер е милионер и националист, поранешен војник-специјалец

А1он
Членовите на израелскиот парламент, Кнесетот, ѝ изгласаа доверба на новата коалициска влада која ќе ја предводи некогашниот војник-специјалец, милионерот и националист Нафтали Бенет. Со одлуката