Израелскиот парламент забрани реизбор на критичар на премиерот Бенет

Од:

Израелскиот парламент (Кнесет) му забрани на пратеникот Амихаи Шикли, кој ја напушти десничарската партија на премиерот Нафтали Бенет, да биде реизбран за член на која било партија.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат локалните медиуми, ваквата забрана се смета за мала политичка победа на премиерот во време кога се обидува да стабилизира кревка влада, а истовремено е и предупредување за секој друг пратеник во случај да се побуни.

Собраниската комисија со седум гласа за и ниту еден против гласаше против пратеникот Шикли и го прогласи за отстапник.

Шикли ја напушти партијата Јамина на Бенет речиси веднаш по формирањето на владејачката коалиција и се сметаше за можен иден кандидат на опозициската конзервативна партија Ликуд.

Израелските медиуми јавуваат дека Шикли би можел да основа нова партија.

Шикли претходно изјави дека на Израел му е потребна ционистичка влада, а не „некоординирана крпеница“ која зависи од гласовите на арапските пратеници, алудирајќи на фактот дека коалицијата на десничарски, левичарски и центарски партии вклучува и една мала арапска партија за прв пат во еврејската историја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Убиен 25-годишен Палестинец при конфликт во Џенин

Ана Ололовска

Израелскиот парламент ќе се распушти, Лапид треба да ја преземе премиерската функција

Ана Ололовска

Ганц: Израел сака да влијае врз нуклеарниот договор со Иран

А1он

Израел го направи првиот чекор кон распуштање на Кнесетот

Ана Ололовска

Блинкен ја реафирмира силната поддршка на САД за Израел

Ана Ололовска

Лапид: Нема да чекам на изборите, веднаш ќе се зафатам со проблемите

Ана Ололовска