Бенет: Ќе помагам иако шансите за успех не се големи

Од:

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска изјави дека ќе продолжи да се обидува да помогне во решавањето на кризата во Украина, иако, според него, шансите за успех не се големи, пренесуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Бенет денеска повторно разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски, трет пат во последните два дена, потврди портпаролот на израелскиот премиер, без да даде дополнителни информации за разговорите.

Од кабинетот на Бенет вчера соопштија дека израелскиот премиер заминал во ненајавена посета на Москва за да разговара за украинската криза со рускиот претседател Владимир Путин.

Бенет, на барање на Украина, се понуди Израел да посредува во решавањето на руско-украинската криза.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска

Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска