informatika

Македонија

Македонски ученици освoија медали на Балканската и на Европската олимпијада по информатика

А1он
Младите македонски ученици – информатичари постигнаа нов одличен успех освојувајќи три бронзени медали на 11. Јуниорска балканска олимпијада по информатика, која се одржува од 7
Македонија

Бронзен медал за Македонија на Олимпијадата по информатика во Техеран

А1он
Седумнаесетгодишниот средношколец Филип Михов го освои бронзениот медал за Македонија на 29. Интернационална олимпијада по информатика (ИОИ), која се одржува во Техеран од 28 јули
Македонија

Три медали за Македонија на Балканска олимпијада по информатика во Молдавија

А1он
Македонските средношколци освоија еден сребрен и два бронзени медали на 25-та Балканска олимпијада по информатика (БОИ 2017), што од 2-ри до 8-ми јули се одржува
Македонија

Три сребрени и три бронзени медали за македонските јуниорски информатичари на МГ купот во Белград

А1он
Здружението на информатичарите на Македонија (ЗИМ) соопшти дека со две екипи учествува на МГ Куп, кој се одржува од 26 јуни до утре во Белград.
Македонија

Средба на министерот Манчевски со евроамбасадорот Жбогар

А1он
Министерството за информатичко општество и администрација соопшти дека министерот Дамјан Манчевски вчера остварил средба со евроамбасадорот Самуиел Жбогар и претставници на Делегацијата на Европската унија.
Македонија

Владимир Максимовски – апсолутен победник Интернационалната олимпијада по информатика во Измир

А1он
Владимир Максимовски од Штип, ученик во училиштето „Јахја Кемал“ во Скопје е апсолутен победник на Интернационалната олимпијада по информатика што се одржува во турскиот град
Македонија

Министерот Манчевски се сретна со израелскиот амбасадор Оријан

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска се сретна со израелскиот амбасадор во Македонија Дан Оријан при што ги претставил плановите и проектите
Македонија

Министерот Манчевски ќе се сретне со претставници на Синдикатот на УПОЗ

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски денеска во Охрид ќе се сретне со претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Пецо Грујовски. Ова е прва
Македонија

Средба на министерот Манчевски со холандскиот амбасадор Пломп

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска се сретна со холандскиот амбасадор Вилем Воутер Пломп. Средбата, како што соопшти ресорното Министерство, е остварена