Средба на министерот Манчевски со евроамбасадорот Жбогар

Од:

Министерството за информатичко општество и администрација соопшти дека министерот Дамјан Манчевски вчера остварил средба со евроамбасадорот Самуиел Жбогар и претставници на Делегацијата на Европската унија.

Од страна на министерот Манчевски е презентиран планот за работа на Министерството, при што тој ја потенцирал подготвеноста за спроведување на реформи коишто се во согласност со европските вредности и начела.

На средбата е разговарано и за натамошната соработка и споделување на позитивните практики во областа на информатичкото општество, администрацијата и медиумите. Соговорниците разговарале и за максимизирање на искористеноста, како и за зајакнувањето на импактот на ИПА фондовите, во насока на приближување на земјата кон интеграцијата во Европската Унија.

Би можело да ве интересира

ЕУ го поздрави формирањето на новата косовска Влада

А1он

Лајчак: Поддршка од 27 земји-членки на ЕУ за продолжување на дијалогот Белград-Приштина

А1он

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

А1он

Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од коронавирусот

А1он

Жбогар: Се надеваме дека до крајот на годината ќе бидат отворени преговорите со ЕУ

А1он

Димитров ја поздравил лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда на Македонија

А1он