Манчевски: Промена на политиките во искористување на ИКТ во образованието

Од:

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска порача дека Владата ги менува политиките во делот на искористеноста на ИКТ во образованието.

– Досега се набавуваше хардвер, без некаков план за негова примена. Затоа денес училиштата ни се пренатрупани со компјутери кои не се користат. Имаме премногу железо, тие се веќе застарени и голем дел неупотребливи, рече Манчевски, во обраќањето на настанот на кој компанијата Мајкрософт ги претстави финалистите од натпреварот 365 Chalenge во кој наставници од целата држава претставуваа примена на ИКТ алатките во наставниот процес.

Би можело да ве интересира

Објавена листата на обуки за ИТ-вештини и нивни даватели, може да аплицираат млади до 29 години

Ана Ололовска

Филиповска: Зрачењето од 5Г не е опасно, со новите технологии поефикасно се искористува мрежата

Ана Ололовска

Манчевски: Дополнителни 250 електронски услуги и дигитализацијата на клучните регистри

Ана Ололовска

Манчевски: Се подобрува примената на системот на заслуги при вработување и унапредување на административните службеници

Ана Ололовска

Меморандум за соработка на МИОА и ЕПИ за реформите во јавната администрација

Ана Ололовска

ВИДЕО: Продолжува намалувањето на цените во роаминг за земјите од Западен Балкан

Ана Ололовска