infektivna klinika

Македонија

Пациент почина од компликации од грип, уште еден е во животна опасност

А1он
На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1. Пациентот имаше и
Македонија

На Инфективна четири пациенти во тешка состојба поради компликации од морбили

А1он
Освен 16-годишната пациентка која е со церебрална парализа со пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни болести,
Македонија

Инфективна клиника: Уште седум нови случаи со морбили

А1он
Седум новозаболени со морбили вчера се јавиле на преглед на Клиниката за инфективни болести, информираа од таа јавна здравствена установа. Од нив три се задржани