humanitarna pomos

Свет

ЕК издвои дополнителни хуманитарни средства за борбата против коронавирусот

А1он
Европската Комисија издвои уште 50 милиони евра за хуманитарна помош во борбата против пандемијата на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел. Овие средства ќе
Свет

САД со помош за Италија за рестартирање на економијата

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп нареди испраќање „голем пакет помош“ за Италија, држава сериозно погодена од пандемијата на коронавирусот, се вели во денешното соопштение на
Македонија

Хуманитарна помош од ЈП Комунална хигиена- Скопје транспортирана во Албанија

А1он
Вработените во ЈП Комунална хигиена- Скопје собраа 208 пакети хуманитарна помош во вид на храна, облека, постелнина и хигиенски средства, а денеска во координација со
Свет

Салвини одбива да прими шпански брод со мигранти

А1он
Шпанскиот хуманитарен брод „Опен армс“ (Open Arms) со 147 мигранти денеска се вкотви во италијански територијални води и чека одобрување да вплови во пристаниште на
Свет

Хуманитарни организации ги прекинаа активностите во Сирија

А1он
Хуманитарните организации поврзани со ОН ги прекинаа активностите во северозападниот дел на Сирија, каде на нивните соработници им е загрозена безбедноста поради бомбардирањата. – Најмалку
Свет

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела

А1он
САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела, изјави Елиот Абрамс, специјален претставник за таа држава на американскиот претседател Доналд Трамп.
Македонија

Помош од општина Ѓорче Петров за самохраната мајка Венера А.

А1он
Општина Ѓорче Петров заедно со доброволци почна со санирање на штетата и расчистување на сметот од пожарот, кој на почетокот на јануари годинава зафати дел
Македонија

Хуманитарна помош за шестчленото семејство во село Градиште

А1он
Хуманитарна помош му донираше Црвениот крст-Куманово на шестчленото семејство во село Градиште кое живее во субстандардни услови. Брашно, прехранбено-хигиенски пакети, кебиња, облека и обувки, се