humanitarna pomos

Свет

Етиопската Влада дозволи хуманитарната помош да влезе во регионот Тиграј

А1он
Владата на Етиопија и Обединетите нации денеска потпишаа договор за обезбедување пристап до хуманитарна помош во регионот Тиграј, што е зафатен со конфликт, јави ДПА.
Македонија

Градинки и родители од Кисела Вода собраа помош за дете чија куќа изгоре во пожар

А1он
По опожарувањето на семеен дом на детенце, кое во населбата Пинтија го посетува објектот „Ѓурѓица“, кој е во надлежност на општинската Јавна детска градинка „Весели
Македонија

Потребни донации за Слободан Попов, кој има напредна фаза на рак на колк и треба да оди на операција во Солун, отворени телефонски броеви и сметки

А1он
Слободан Попов од Скопје на возраст од 38 години има напредна фаза на канцер на колк, а за спас на неговиот живот, дадени се препораки
Свет

Ворен Бафет донираше над 2,9 милијарди долари за хуманитарни цели

А1он
Познатиот светски инвеститор Ворен Бафет донираше акции вредни приближно 2,9 милијарди американски долари од конгломератот „Беркшир Хатавеј“ на четири семејни организации и на фондацијата „Бил
Свет

ЕК издвои дополнителни хуманитарни средства за борбата против коронавирусот

А1он
Европската Комисија издвои уште 50 милиони евра за хуманитарна помош во борбата против пандемијата на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел. Овие средства ќе
Свет

САД со помош за Италија за рестартирање на економијата

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп нареди испраќање „голем пакет помош“ за Италија, држава сериозно погодена од пандемијата на коронавирусот, се вели во денешното соопштение на
Македонија

Хуманитарна помош од ЈП Комунална хигиена- Скопје транспортирана во Албанија

А1он
Вработените во ЈП Комунална хигиена- Скопје собраа 208 пакети хуманитарна помош во вид на храна, облека, постелнина и хигиенски средства, а денеска во координација со
Свет

Салвини одбива да прими шпански брод со мигранти

А1он
Шпанскиот хуманитарен брод „Опен армс“ (Open Arms) со 147 мигранти денеска се вкотви во италијански територијални води и чека одобрување да вплови во пристаниште на
Свет

Хуманитарни организации ги прекинаа активностите во Сирија

А1он
Хуманитарните организации поврзани со ОН ги прекинаа активностите во северозападниот дел на Сирија, каде на нивните соработници им е загрозена безбедноста поради бомбардирањата. – Најмалку
Свет

САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела

А1он
САД нема да користат сила за да испорачаат хуманитарна помош за Венецуела, изјави Елиот Абрамс, специјален претставник за таа држава на американскиот претседател Доналд Трамп.