Помош од општина Ѓорче Петров за самохраната мајка Венера А.

Од:

Општина Ѓорче Петров заедно со доброволци почна со санирање на штетата и расчистување на сметот од пожарот, кој на почетокот на јануари годинава зафати дел од станот на самохраната мајка Венера А. од оваа општина.

– Станот целосно ќе биде реконструиран и наскоро донесен во состојба за вселување. Неколку фирми и физички лица покажаа интерес да и помогнат на Венера во однос на опремување на станот со мебел и покуќнина, откако штетата целосно ќе се санира и просторот ќе се адаптира за живеење, соопшти општина Ѓорче Петров.

На Венера, која е привремено сместена во кумановско Табановце, неодамна општина Ѓорче Петров и донираше храна и облека за неа и нејзиното бебе со средства што ги собраа од хуманитарна забава, организирана на 14 февруари.

Општина Ѓорче Петров информира дека ќе и додели еднократна парична помош и побрзо обезбедување на документацијата која и е потребна по трагичниот настан, во кој почина нејзината мајка.

Би можело да ве интересира

Документи во Ѓорче, преку скршен прозорец

Ана Василевска

Ворен Бафет донираше над 2,9 милијарди долари за хуманитарни цели

А1он

ВИДЕО: Нова градинка за згрижување 175 деца се гради во Волково

Ана Ололовска

До крај на јули канализациска мрежа во неколку населени места во Општина Ѓорче Петров

Ана Ололовска

ЕК издвои дополнителни хуманитарни средства за борбата против коронавирусот

А1он

САД со помош за Италија за рестартирање на економијата

А1он