Хуманитарна помош од ЈП Комунална хигиена- Скопје транспортирана во Албанија

Од:

Вработените во ЈП Комунална хигиена- Скопје собраа 208 пакети хуманитарна помош во вид на храна, облека, постелнина и хигиенски средства, а денеска во координација со Црвениот крст на РСМ беа испратени во местата погодени од земјотресот во Република Албанија.

– Премногу сум им благодарен на вработените во ЈП Комунална хигиена- Скопје што ја покажаа својата хуманост на дело, затоа што секој од нас и самиот лесно може да стане жртва на ваква елементарна непогода. Ќе настојувам хуманитарните акции во Претпријатието да станат традиционални, со цел да им помогнеме и на сите наши социјално загрозени сограѓани коишто имаат потреба од овој вид на помош, изјави директорот на ЈП Комунална хигиена- Скопје, Абдусамед Шабани.

Во текот на изминатата недела, ЈП Комунална хигиена- Скопје отвори пункт за собирање хуманитарна помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што ја погоди соседна Албанија.

Би можело да ве интересира

Шабани: Секојдневно се соочуваме со фрлени маски и ракавици, во иднина ќе поставиме садови за таков отпад

Ана Ололовска

„Комунална хигиена“ поставува специјални садови за одлагање органски отпад за Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Ворен Бафет донираше над 2,9 милијарди долари за хуманитарни цели

А1он

ЈП „Комунална хигиена“ отвори ново одделение за грижа на корисниците

Ана Ололовска

ЕК издвои дополнителни хуманитарни средства за борбата против коронавирусот

А1он

ВИДЕО: Комунална хигиена изврши генерално миење на булеварите и поголемите улици во Скопје

Ана Ололовска