huawei

Економија

Федерална комисија на САД укина одобрување за нова опема од „Хуавеи“ и од „ЗТЕ“

А1он
Американската влада забранува продажба и увоз на комуникациски уреди направени од кинески производители на паметни телефони и добавувачи на мрежна опрема Huawei и ZTE, нагласувајќи
Економија

САД издале лиценци за извоз во вредност од 100 милијарди долари на добавувач на Хуавеи

А1он
Кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеи и најголемиот кинески производител на чипови SMIC увезле американска технологија во вредност од 100 милијарди долари од ноември 2020 година до
Економија

Хуавеи гради фабрика на исток во Францција, прва надвор од Кина

А1он
Кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеи ќе изгради фабрика на истокот на Франција за производство на опрема пред се поврзана со технологијата 5G, прва нејзина таква фабрика
Свет

Германија ќе дозволи Хуавеј да учествува во изградбата на 5Г мрежата

А1он
Германија ќе и дозволи на кинеската компанија „Хуавеј“ да учествува во изградбата на 5Г мрежата, објави германскиот дневен весник „Ханделсблат“. Весникот наведува дека имал увид
Свет

Жао: Кина цврсто се противи на притисоците врз Хуавеј

А1он
Пекинг остро се спротивставува на американскиот притисок врз кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеи, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Жао Лијан, реагирајќи на
Свет

Британската Влада до 2025 година ќе ја отстрани опремата на Хуавеј

А1он
Се очекува британската Влада до 2025 година да ја отстрани опремата на кинеската компанија Хуавеј од националната 5Г телекомуникациска мрежа, објави лондонскиот весник „Телеграф“. Весникот
Економија

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј“ од 5G мрежата, но воведува ограничувања

А1он
Кинеската компанија за телекомуникациска опрема Хуавеј нема да биде целосно забранета во мрежата од петта генерација (5G) во Франција, но француските оператори што користат таква
Свет

Хуавеј и ЗТЕ официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

А1он
Американската Федерална комисија за комуникации (ФЦЦ) официјално ги прогласи кинеските компании Хуавеј и ЗТЕ за „закана по националната безбедност“. Тоа значи дека компаниите нема да
Економија

„Волстрит џурнал“: САД сакаат вештачки да ја зголемаат конкуренцијата со „Хуавеј“

А1он
Администрацијата на САД веќе подолго време подготвува план за преземање на европските компании „Ериксон“ и на „Нокиа“ од американски технолошки и телекомуникациски конзорциуми со цел