nokia

Економија

Дајмлер се согласи да и плати на Нокиа за користење на патентите

А1он
„Дајмлер“ се согласи да и плати на „Нокиа“ за користење на нејзините патенти, со што заврши правната битка помеѓу финската технолошка и германската автомобилска компанија
Економија

„Волстрит џурнал“: САД сакаат вештачки да ја зголемаат конкуренцијата со „Хуавеј“

А1он
Администрацијата на САД веќе подолго време подготвува план за преземање на европските компании „Ериксон“ и на „Нокиа“ од американски технолошки и телекомуникациски конзорциуми со цел
Економија

Вестагер: Нокиа и Ериксон да одговорат дали се за продажба

А1он
Шефицата на Европската унија за заштита на конкуренцијата Маргрете Вестагер остави можност американската Влада да се стекне со акционерски акции кај водечките играчи во областа
Магазин

ХМД Глобал го промовираше наследникот на Нокиа 7

Кристијан Ландов
ХМД Глобал денеска во Лондон,го презентираше наследникот на Нокиа 7 – Нокиа 7.1. Смартфонот од средната ценовна класа има тежина од 159 грама и дебелина од околу
Магазин

Нокиа развива нова верзија на легендарниот Нокиа 2010

А1он
Нокиа e eден од најактивните производители на пазарот на паметни телефони во последните месеци. Новите уреди на компанијата провоцираат сериозен интерес меѓу корисниците и ситуацијата
Магазин

Идните паметни телефони на „Нокиа“ ќе работат со „Андроид уан“

А1он
„Нокиа“ има силно присуство на мобилниот конгрес во Барселона, каде што официјално ја претстави новата генерација смартфони со „Андроид“, која вклучува пет различни модели. Компанијата,