Федерална комисија на САД укина одобрување за нова опема од „Хуавеи“ и од „ЗТЕ“

Од:

Американската влада забранува продажба и увоз на комуникациски уреди направени од кинески производители на паметни телефони и добавувачи на мрежна опрема Huawei и ZTE, нагласувајќи дека тие претставуваат неприфатлив ризик за националната безбедност, објави американскиот телекомуникациски регулатор FCC.

„Како резултат на нашата наредба, ниту една нова опрема на Huawei или ZTE не може да биде одобрена“, напиша комесарот на FCC, Брендан Кар на Твитер. Постои и можност за одземање на постојните одобренија, додаде тој.

Тоа е „првпат во историјата на FCC“ да се забрани одобрувањето на нови уреди поради загриженост за националната безбедност, напиша тој.

Одлуката не е изненадување, јави ДПА. Американскиот претседател Џо Бајден минатата година нареди со закон да се исклучи мрежната технологија на Huawei и ZTE од американскиот пазар, продолжувајќи ја политиката на неговиот републикански претходник Доналд Трамп во спорот со Кина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тројца загинати во пукање во Лос Анџелес

Ана Ололовска

Прoтести низ САД по објавеното видео од убиството на Тајeр Николс при полициско задржување

Ана Ололовска

ВИДЕО: Брачен пар во САД извршил егзорцизам на посвоениот син, детето починало од повредите

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Објавена снимката од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа Афроамериканец

Ана Ололовска

САД санкционираа двајца поранешни српски пратеници од радикалната партија на Шешељ

(ВИДЕО) Мајка на убиеното момче од црни полицајци: Не дозволувајте децата да го гледаат видеото, тоа е ужасно

Горан Наумовски