grenland

Свет

Земјотрес го погоди Гренланд, четири лица се водат како исчезнати

А1он
Четири лица се водат како исчезнати по земјотресот што го погоди Гренланд и предизвика цунами. Земјотресот бил со интензитет од четири степени според Рихтеровата скала,
Свет

Социјалдемократската партија победник на предвремените избори на Гренланд

А1он
Владејачката социјалдемократска партија „Сиумут“ е победник на вчерашните предвремени парламентарни избори на Гренланд, кој е самоуправна територија во состав на Кралството Данска. Централната изборна комисија соопшти
Свет

Социjалдемократскатa опозиција победи на парламентарните избори на Гренланд

А1он
Социјалдемократската опозиција победи на вчера оддржаните парламентарни избори во Гренланд. Таа, меѓутоа, не успеа да освои мнозинство во парламентот на оваа данска автономна територија во