kopenhagen

Свет

Оставка на градоначалникот на Копенхаген по обвинувањата за сексуално вознемирување

А1он
Градоначалникот на Копенхаген, Франк Јенсен, кого го обвинуваат за сексуално вознемирување, денеска поднесе оставка од функцијата, како и од местото потпретседател на владејачката Социјалдемократска партија.
Uncategorized

Престрелка во Копенхаген: Ранети двајца полицајци и еден цивил

А1он
Во престрелка во Копенхаген повредени се двајца полицајци и еден цивил, информира денеска данската полиција, која подоцна и го уапсила напаѓачот. Инцидентот се случил во
Магазин

Копенхаген: Кралскиот град со комуна без струја, асфалт и марихуана низ дворовите

А1он
Копенхаген е единствен во Европа, а веројатно и во светот, само заради специфичната област Кристијанија, но сепак во другите делови од градот може да се