Престрелка во Копенхаген: Ранети двајца полицајци и еден цивил

Од:

Во престрелка во Копенхаген повредени се двајца полицајци и еден цивил, информира денеска данската полиција, која подоцна и го уапсила напаѓачот.

Инцидентот се случил во Кристијанија, делот од Копенхаген, каде жителите прогласиле христијанско автономно подрачје.

Полицијата соопшти дека едниот полицаец е ранет во главата од огнено оружје,а вториот во нога, додека цивилот се здобил со прострелна рана во надколеницата.

Повредениот цивил има „странско потекло“, соопшти полицијата и додаде дека тој бил во контакт со полицијата и дека нема роднини во Данска.

Врз полицајците било пукано додека ги извршувале своите рутински задачи во Кристијанија, наведе полицијата.

Би можело да ве интересира

Оставка на градоначалникот на Копенхаген по обвинувањата за сексуално вознемирување

Жарко Настоски

Копенхаген: Кралскиот град со комуна без струја, асфалт и марихуана низ дворовите

Емир Латифовиќ