grcija

Регион

Грчкиот парламент и изгласа доверба на новата Влада

А1он
Парламентот на Грција минатата ноќ и изгласа доверба на новата грчка Влада на премиерот Андонис Самарас. Широката коалициска Влада на конзервативецот Самарас, што беше формирана
Економија

„Тројката“ во инспекција во Грција

А1он
Грција е во трка со времето да подготви платформа за преговорите со лидерите на таканаречената тројка, претставници од меѓународни кредитори од Европската Унија, Меѓународниот монетарен
Регион

Велика Британија ќе ги затвори границите за грчките имигранти

А1он
Британскиот премиер Дејвид Камерон се закани дека Велика Британија е подготвена да ги затвори границите за грчките имигранти, ако евентуално Грција излезе од еврозоната, објави
Регион

Амнести: Грчката полиција употребува насилство

А1он
Полициските службеници применуваат насилство, кое минува неказнето, соошти Амнести интернешнл. Бројот на обвинувањата примени од страна на Амнести интернешенел, заедно со оние објавени во медиумите,